Oyuk Yarışması
Barbaros Oyuk Festivali
Her yerde korkuluk.Bizde oyuk.
Gülümseyin. Barbaros'tasınız.
       7-8-9 Eylül 2018
Urla - İzmir
Facebook sayfamızı ziyaret edin.
Lütfen sayfamızı ziyaret edin.
Geleneksel hale gelen Oyuk Yarışmasının duyurusu her yıl festivalden önce yapılmakta ve geniş katılım sağlanmaktadır.

Belkıs Ersan Yaka yönetiminde, 'Konuk Oyuklar' ve 'Barbaroslu Oyuklar' olmak üzere iki kategoride gerçekleştirilen yarışmanın bağımsız jüri üyeleri tarafından değerlendirilmesi festival süresince yapılmakta ve sonuçlar ziyaretçilerin huzurunda açıklanmaktadır. 

Katılım koşulları her yıl festival öncesi facebook sayfamızda yayınlanmaktadır.
Bahçe ve Avlu Yarışması
2016 ve 2017 yıllarında Ali Efe Karcı yönetiminde yapılan yarışma, 'En güzel bahçe', 'En güzel Avlu', 'En güzel kapıönü' ve 'En güzel pencere önü' kategorilerinde gerçekleşmiş ve Barbaros'un güzel bahçeleri birbiriyle yarışmıştır. 2018 yılında bu yarışma planlanmamaktadır.
Yerel Lezzetler Yarışması
2016 ve 2017 yıllarında Gülhan Kara yönetiminde yapılan yarışmada Barbaros'un yerel lezzetleri değerli jüri üyelerinin değerlendirmeleriyle birbiriyle yarışmıştır.İlk yıl yapılan yarışmada 'Yöresel yemek' ve 'hamurişi' kategorileri yer almış, ikinci yıl ise 'ekmek' ve 'peynir' kategorilerinde Barbaroslular birbiriyle yarışmıştır. 2018 yılında bu yarışma planlanmamaktadır.
Kuyudan Su Çekme ve Süt Sağma Yarışları
2017 yılında Ümit Demirtaş yönetiminde düzenlenen yarışlar festivalin en eğlenceli sahnelerine tanıklık etmiştir. Barbaros'un ünlü su kuyularında düzenlenen 'Kuyudan Su Çekme' yarışları kuvvet ve beceriyi bir araya getirirken 'Süt Sağma' yarışları özellikle kırsal yaşamdan uzak yaşayan ziyaretçilerimizin ilgisini çekmiştir.