Barbaros Oyuk Festivali
Her yerde korkuluk.Bizde oyuk.
Gülümseyin. Barbaros'tasınız.
       7-8-9 Eylül 2018
Urla - İzmir
Facebook sayfamızı ziyaret edin.
Lütfen sayfamızı ziyaret edin.
 
Festival süresince ailenizle beraber iyi vakit geçirmenizi sağlamak ve anılarınızda bir gülümseme yaratmak üzere sizin için çeşitli gösteri ve aktiviteler düzenliyoruz.
GÖSTERİ VE AKTİVİTELER
Kapı önü ve Avlu Konserleri
Köy dinginliğine saygı çerçevesinde, “ses düzeni, yani hoparlör, mikrofon ve herhangi bir elektronik alet kullanılmadan” köy sokaklarında, meydanlarda, kapı önlerinde ve avlularda canlı olarak sakin müzik yapacağız.

Müziğin sesine kulak verin ve sanatçılarımızın çeşitli müzik türlerindeki performanslarının keyfini çıkarın.
Oyuklarla Çocuklar
Korkuluklar tarlalarımızın komik simgeleridir.
Festivalimizde,çocuklarınızla eğlenebileceğiniz ve kendi korkuluğunuzu yapabileceğiniz bir alan hazırladık. Yaptığınız korkuluğu götürebilir veya üzerine isminizi yazıp köyün sergi alanına bağışlayabilirsiniz.

Ayrıca bu alanda halat çekme, yumurta taşıma gibi çeşitli yarışmalar yapılacak olup çocuklarınızın açık havada iyi zaman geçirmesi için ortam sağlanacaktır.
Çat Kapı Evleri
Barbaros denilince belki de çoğumuzun aklına; doğal güzellikleriyle, kırmızı kiremitli beyaz badanalı evleriyle, kuyularıyla, yeşilliğiyle şirin bir Ege köyü gelir. Bir de hatırlanan fırınları, fırın yemekleridir şüphesiz. Avlu fırınlarında yapılan bu lezzetli yemekler, Barbaros’un zeytinyağıyla, bahçelerden toplanan sebzelerle pişirilmişse tadına doyum olmaz. Fırın önlerinde yapılan sohbetlere sıcacık pideler, çaylar eşlik eder. Barbaros'a geldiğinizde yöresel tatlarımızla tanışacaksınız.

Festivalimizde;Çalkama, Patlıcan balığı, katmer, körmen köftesi, ekmek böreği, kuluka, lokum gibi yerel yemekler beğeninize sunulacak.Dilerseniz köyümüzün misafirperver evlerine Çat Kapı gidebilirsiniz. Bir evin kapısında 'Çat Kapı' levhası görürseniz, bilin ki o evde size ikram edilecek çok güzel yöresel tatlar olacak. Barbaros Kadın Korosu
2017 yılında komite üyemiz Aşkın Yaka'nın girişimiyle kurulan koro, Urla Belediye Konservatuarının desteğiyle hayat bulmuştur. Sevil Şimşek hocamız ve çok değerli ekip arkadaşları, Semih Uluuysal, Meryem Uluuysal, Menderes Erdoğan, Eray Taydaş ve Hüseyin Selçuk Vural koroyu çalıştırarak festivalde performans sergilemelerini sağlamışlardır.

Barbaros Kadın Korosu üyeleri, Adalet Balcı, Beyhan Aykut, Ceylan Caner, Fahriye Saraç, Gülsüm Ersan, Macide Yurtseven, Muhterem Ersan, Özcan Balcı, Seyyal Okyay, Sevgi Ersan ve Şebnem Önem festivalimize bambaşka bir renk katarak hepimizi gururlandırmışlardır.
'Sıradam'dan Barbarosa' belgesel ve kitabı
Yapımcılığını Barbaros'lu Banu Ersan'ın üstlendiği belgeselin çekimleri 2017 yılında yapılmıştır. Belgeselde geçmişten günümüze Barbaros'un gelenekleri anlatılmış ve filmde Barbaroslular rol almıştır.Belgeselin aynı zamanda kitabı da basılarak gerek film gerekse kitap ilk defa festivalimizde tanıtılarak büyük ilgi görmüştür.